Už ste sa niekedy zamysleli nad tým, aké nebezpečenstvá prináša zhon, najmä ten za volantom?
Ruku na srdce, ako často sa snažíte stihnúť aj to, čo sa jednoducho stihnúť nedá a ponáhľate sa, pretože nemáte čas? Skoro stále? Treba spomaliť a uvedomiť si, že nie každá situácia je taká naliehavá, ako sa na prvý pohľad zdá, a že by sme mali zvoľniť a dať si viac času na bežné každodenné činnosti. Proste spomaliť seba aj ostatných, kým nie je neskoro.
Buďme chvíľu „južanmi“ a neriešme každú minútu
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa ponáhľame? Dobrá otázka! Ponáhľame sa, pretože máme pocit, že nemáme dosť času. Taká je doba - tlačia nás k rýchlosti v práci, za volantom, v osobnom živote, a dokonca aj pri odpočinku. Možno sa bojíme, že niečo nestihneme, že prídeme o príležitosť, alebo že nás niekto predbehne. Veď niekedy ani nevieme, kvôli čomu konkrétnemu sa vlastne ponáhľame… Jednoducho náš život je jeden veľký zhon!
My Slováci síce nie sme v presnosti tak striktní ako napríklad Nemci alebo Švajčiari, ale nie sme ani takí uvoľnení ako obyvatelia južných štátov, kde „päť minút“ môže znamenať pokojne pol hodiny a nič sa nedeje????. V práci sa dochvíľnosť väčšinou očakáva, najmä v korporátnom prostredí, pri priateľských stretnutiach alebo pri neformálnych udalostiach sa menšie oneskorenie obvykle toleruje. Dôležité je dať o oneskorení vedieť a potom to väčšina ľudí vezme v pokoji.
Oneskoriť sa o pár minút môže zachrániť aj život
Doba a spoločnosť nás núti do zrýchľovania, efektivity a neustáleho časového tlaku. Kvôli tomu nám neustále chýbajú nejaké minúty a hodiny, ktoré bohužiaľ často dobiehame na tom najhoršom možnom mieste – za volantom. Jazda neprimeranou rýchlosťou je chyba, ktorú pravidelne robíme takmer všetci a bez výčitiek. Len do doby, kým to nevyjde… Takmer polovica vodičov priznáva, že sa za volantom ponáhľa, aby dorazili do cieľa čo najrýchlejšie a väčšina z nich prekračuje povolenú rýchlosť. Nebezpečná rýchlosť za volantom si pravidelne vyberá krutú daň aj v podobe ľudských životov. V minulom roku mali dopravné nehody podiel na smrti 262 ľudí. (zdroj: minv.sk)
Snažme sa preto neponáhľať sa za každú cenu, prestaňme naháňať čas. Niekedy môžeme aj meškať. Totiž kedykoľvek môže oneskorenie o pár minút zachrániť život. Pokúsme sa tiež byť ústretovejší na meškanie druhých, pretože vždy je lepšie prísť neskôr ako vôbec. V kontexte celého života totiž pár minút nič neznamená.
Nemusíme byť predsa otrokmi času, stačí vedieť žiť s toleranciou oneskorenia, práve v mene našich životov.
Ideálne pod ochranou životného poistenia TrendLife. Pre istotu, bezpečie a pokojný spánok a pre prípad „čo keby“?
Je čas spomaliť!
Viete si vôbec ešte „vychutnať“ deň plný pohody bez zhonu, kedy si užívate každý okamih prítomnosti? Poradíme vám niekoľko úplne obyčajných vecí, na ktoré ste možno v tom zhone už zabudli…
Ráno v pokoji a v pohode
Začnite pokojným ránom bez vstávania „na budík“ a bez stresu, s dobrými raňajkami, obľúbenou kávou alebo čajom. A keď si pridáte pár minút na natiahnutie sa alebo meditáciu, čaká vás pokojnejší deň.
Plánujte, ale nepreplánujte
Napríklad pri rannej káve si môžete stanoviť niekoľko hlavných úloh, ktoré naozaj v ten deň potrebujete zvládnuť. Ale neprežeňte to, aby vám zostal priestor aj na chvíle odpočinku.
Skúste odohnať preč rušivé prvky
Tiež to poznáte, nech robíte čokoľvek, nenápadne neustále kontrolujete e-maily, sms alebo správy na sociálnych sieťach, aby vám vôbec nič neuniklo. Tak tomu sa skúste vyhnúť a naordinujte si offline pauzy. Jednoducho odložte telefón, vnímajte svoje okolie a užívajte si, čo sa okolo vás deje. Všimli ste si napríklad, že začali kvitnúť stromy?
Obed je oddychový čas, nie závod jedákov
Bez telefónu, počítača a pokiaľ možno aj bez hovorov o práci by sa mal zaobísť aj váš obed, patrične vychutnaný, a nie zhltnutý „za letu“. Skúste sa pri ňom so spolupracovníkmi porozprávať o tom, aký mali víkend, kam by radi išli na dovolenku alebo aká je ich obľúbená kuchyňa. Pokiaľ to je možné, najedzte sa v príjemnom prostredí, napríklad práve vonku na terase.
Domáca hostina aj príjemná spoločnosť
Keď nie je prečo a kam sa ponáhľať, nastáva ideálny čas na dobrý obed aj doma, napríklad na sviečkovú, do chrumkava upečenú kačicu alebo iné jedlo či dezert pre pokročilých kuchárov, ktoré si normálne nestíhate pripraviť. A potom si užiť každé sústo alebo dúšok obľúbeného nápoja. Sami, s partnerom alebo s rodinou a priateľmi a po jedle sa rozprávať, hrať spoločenské hry alebo bez ďalších plánov v príjemnej atmosfére posedieť vonku.
Zastavte sa a pozorujte svet
Pobyt na čerstvom vzduchu a pohyb sú dôležité. Príroda má úžasnú schopnosť nás upokojiť, rovnako ako prechádzka bez jasného cieľa, či už v lese, okolo vody, na horách, alebo len tak po meste. Pokojná chôdza bez cieľa je skvelá na spomalenie, a keď pri nej objavíte nejaké pekné miesto, kde je možné len tak si sadnúť, vnímať zvuky, vône, atmosféru a pozorovať svet, pôžitok sa ešte umocní.
Nemáte čas na čítanie alebo film? Urobte si ho!
Že už si ani nepamätáte, kedy ste otvorili knihu, počúvali hudbu alebo mali čas na svoju obľúbenú aktivitu? To nie je dobre. Napríklad knihy majú úžasnú schopnosť preniesť nás do iného sveta a nútia nás sústrediť sa len na príbeh, čo je skvelý spôsob, ako spomaliť našu myseľ. Tiež maľovanie, písanie, hra na hudobný nástroj, pletenie alebo iná kreatívna aktivita nás vtiahne do prítomného okamihu a rovnakú službu dokáže niekomu urobiť aj práca na záhrade.
Večerné rituály pomáhajú navodiť kvalitný spánok
Snažte sa vo večerných hodinách neriešiť nič dôležité a náročné intelektuálne úlohy nechať na ráno. Mozog potrebuje vypnúť a k tomu slúžia večerné upokojujúce rituály. Urobte si napríklad teplý čaj a zapálte sviečku alebo pár minút sústredene dýchajte a praktizujte mindfulness (sústredenie sa na plné prežívanie prítomného okamihu). Upokojiť telo i myseľ po ťažkom dni dokáže aj teplý kúpeľ, napríklad v spojení s aromaterapiou a výborné účinky má šero – zhasnite, zatvorte oči, nechajte sa unášať upokojujúcou hudbou. Aspoň chvíľu „netlačte“ na seba ani na ostatných a skúste sa zamerať na svoj dych.