Skip Navigation

Firmou roka je T-Systems Slovakia

8. septembra 2011

Bankou roka je Všeobecná úverová banka a poisťovňou roka Amslico poisťovňa - Alico zo skupiny MetLife.

BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) - Tohtoročné ocenenie Firma roka, udeľované ekonomickým týždenníkom Trend, získala košická IT spoločnosť T-Systems Slovakia zo skupiny Deutsche Telekom.

Cenu pre najúspešnejšiu banku už po tretíkrát získala Všeobecná úverová banka a poisťovňou roka 2011 sa stala Amslico poisťovňa - Alico zo skupiny MetLife.

Manažérom roka sa stal Ivan Golian, šéf Orangeu pre informačné technológie a siete a zástupca generálneho riaditeľa spoločnosti.

Týždenník Trend udelil pätnáste výročné ceny za mimoriadne podnikateľské výsledky v utorok počas slávnostného večera v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave.

Do kategórie Firma roka 2011 sa kvalifikovalo 176 spoločností, pričom sa v aktuálnom hodnotení podľa Trendu zmenil vzorec posudzovania a spestrilo sa aj odvetvové zastúpenie firiem. Do hodnotenia bánk sa dostalo deväť spoločností, ktoré pôsobia na trhu minimálne tri roky, za vlaňajšok boli ziskové a ku koncu roka 2010 mali pridelený investičný stupeň od jednej z renomovaných ratingových agentúr.

Vo výbere poisťovne roka bolo hodnotených 13 poisťovateľov, ktorí splnili stanovené podmienky. Manažéra roka vybrali hlasovaním čitatelia Trendu a osobnosti ekonomiky Slovenska z Trend barometra.

Firma roka, spoločnosť T-Systems Slovakia, sa podľa týždenníka Trend vďaka každoročnému dynamickému rastu tržieb, ktorý vlani dosiahol 48 percent, vypracovala na jednu z najväčších slovenských IT firiem.

"Rast výnosov korešponduje s rozširovaním personálnej základne. Tá sa za uplynulé tri roky takmer zdvojnásobila - firma v súčasnosti zamestnáva vyše dvetisíc ľudí. Stala sa jedným zo základov košického IT Valley,“ uviedol Trend v informácii pre média. Na druhú priečku z vlaňajšej desiatej priečky poskočila energetická firma Cofely a tretie miesto získala eseročka Zin z Hronského Beňadika, firma s najrýchlejším rastom tržieb v hodnotenej skupine.

Medzi bankami dominovala VÚB

V kategórii Banka roka obhájila prvú priečku Všeobecná úverová banka, pričom zvíťazila tretíkrát za sebou."Banka patriaca do talianskej finančnej skupiny Intesa Sanpaolo presvedčila v tomto hodnotení nielen tradične silnou ziskovosťou, ale hlavne nadpriemerne dobrým parametrom prevádzkových nákladov k výnosom,“ uvádza Trend. Striebro v hodnotení Banka roka 2011 si odnáša nováčik na stupni víťazov, a to pobočka zahraničnej banky Crédit Agricole Corporate & Investment Bank, ktorá sa špecializuje na korporátnu klientelu. Tretie miesto získala Tatra banka, pod čo sa podľa týždenníka Trend podpísalo hlavne vylepšenie pomerových ukazovateľov mapujúcich rentabilitu kapitálu a prevádzkových nákladov v pomere k výnosom.
Foto: SITA/Michal Burza

Prvú pozíciu v hodnotení poisťovní získal po minuloročnej druhej pozícii poisťovateľ Amslico poisťovňa - Alico, a.s. Poisťovňa si vlani podľa Trendu udržala trhový podiel a bodovala hlavne v ziskových parametroch.

"Zaknihovala si druhý najvyšší profit v histórii, vďaka čomu si udržala silnú kapitálovú výbavu,“ dodáva týždenník.

Na druhej priečke sa umiestnila ING Životná poisťovňa a aj tretie miesto patrí životnému špecialistovi Poisťovni Slovenskej sporiteľne zo skupiny Vienna Insurance Group.

O konkrétnom umiestnení firiem v hodnotení týždenníka Trend rozhodol medziročný vývoj ich tržieb, prevádzkový rast či majetok. Rovnako medzi hodnotiacimi kritériami figurovala rentabilita kapitálu. Do hodnotenia boli zaradené firmy, ktoré majú za sebou najmenej tri roky činnosti a v roku 2010 dosiahli tržby prevyšujúce 16,5 mil. eur. Jednou z podmienok bolo aj hospodárenie s prevádzkovým aj čistým ziskom v ostatných troch rokoch. Rovnako museli firmy do polovice októbra zverejniť aspoň základné údaje o hospodárení za rok 2010 a predchádzajúce roky.

Zdroj: webnoviny.sk